Ekonomi

Aksa Akrilik’te haftanın dört günü çalışmak kalıcı hale geldi

Aksa Akrilik’te haftada 4 gün çalışmak kalıcı hale geldi.

Akkök Holding Şirketlerinden Aksa Akrilik, Türkiye’de bir ilke imza atarak, 1450 Aksa çalışanından fazla mesai ücreti almayan 225 çalışanı için haftada 4 gün çalışma sistemini kalıcı hale getirdiklerini açıkladı. Aksa Akrilik Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Cengiz Taş, uygulamanın çalışan memnuniyetinin yanı sıra verimlilik ve verimliliği olumlu yönde etkilediğini kaydetti.

Şirket, eksik çalışılan gün için diğer günlerde fazla mesai uygulaması yapmamış, ücret ve yan ödemelerde herhangi bir kesinti yapmamıştır.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, haftada 4 gün çalışan çalışanlar, daha önce olduğu gibi yine 08:00-17:00 saatleri arasında çalıştı.

Haftada 4 gün fazla mesai uygulamasının başlamasının ardından Aksa Akrilik’e yapılan nitelikli iş başvurularının yüzde 100 arttığı belirtildi.

4 günlük fazla mesai sistemi dünyada kalıcı hale geliyor

Tüm dünyada haftada 5 gün çalışma anlayışından uzaklaşmak isteyen firmaların sayısı artıyor. Son olarak Belçika, İzlanda, İsveç ve Almanya’da kısmen uygulanan 4 günlük vardiya İngiltere’de denenmeye başlandı. İngiltere’de pilot uygulamaya katılan 61 firmadan 56’sı 4 günlük vardiyayı kalıcı hale getirdi.

haber-basaksehir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu