Haber

Van’da “120 kahraman çocuk” anıldı

Van’da, Birinci Dünya Savaşı sırasında Hoy Cephesi’ndeki askerlere erzak ve mühimmat taşıyan, dönüşte kar yağışı nedeniyle çoğu şehit olan “120 kahraman çocuk” anıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği anma programı için Kazım Karabekir Caddesi’nde bir araya gelen öğrenciler ve öğretmenler, Kurtuluş Parkı’ndaki 120 Çocuk Anıtı’na Türk bayraklarıyla yürüdü.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından şehitler için dua edildi.

İki Nisan Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Pınar Çağla Fidan burada yaptığı konuşmada, Birinci Dünya Savaşı’nda Hoy cephesine erzak ve cephane taşıyan 120 kahraman Vanlı çocuğun fedakarlığının unutulmaması gerektiğini söyledi.

Birinci Dünya Savaşı sırasında ülkenin her yerinde olduğu gibi Van ve çevresinde de şiddetli çatışmaların yaşandığını anlatan Fidan, şöyle konuştu:

“Bu arada Hoy cephesinden bir haber geliyor: ‘Malzememiz ve fişeklerimiz bitti, acil cephaneye ihtiyacımız var.’ Ancak cepheye erzak ve mühimmat taşıyacak kimse kalmadı.Elinde silah olan herkes cephede.Cepheye erzak ve mühimmat taşıma görevi Van’ın cesur çocuklarına düşüyor.Hiçbir şey israf edilmeden hazırlıklar başlıyor. 12-17 yaş arası öğrencilerin bulunduğu tüm okullara tebligat gönderiliyor. Kısa sürede yaşı genç, yüreği büyük 120 genç gelecek. “Çocuk bu görevi üstlenmeye istekli. Konvoya 2 öğretmen ve 18 asker de katılıyor.”

Zorlu kış şartlarına rağmen görevlerini başarıyla tamamlayan çocukların dönüş için yola çıktığını belirten Fidan, “Kar yağışı başlıyor. Çocuklar ailelerine kavuşmanın özlemi ve heyecanıyla yürüyorlar. Adım atmak imkansız hale geliyor.” kar ve tipi. Çocuklar kaygıyla birbirine sarılıyor. Zaman geçtikçe yol uzuyor, umutlar kayboluyor.” “Dondurucu soğukta savunmasız ve çaresiz kalan çocukların çoğu kara ve soğuğa teslim oluyor. Vatanı için can veren çocuklarımız kahramanlıklarıyla isimlerini tarihe yazdırdılar.” dedi.

Konuşmanın ardından Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Ozan Balcı, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Nurettin Aras, öğretmen ve öğrenciler, çoğu kar fırtınasında şehit olan “120 kahraman çocuk” anısına anıta karanfil bıraktı. görevlerini tamamladıktan sonra dönüş yolculuğu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu